Home » Newsy » Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatni okres czasu to polepszająca się sytuacja na rynkach pracy – jak pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy od 1991 roku poziom. W październiku wyniosło około ośmiu procent, a spadki zanotowano w prawie wszystkich województwach. Sytuacja taka oznacza dla pracodawców, że mogą wystąpić pewne kłopoty z wyszukaniem odpowiednich specjalistów.

Na pewno taka sytuacja jest widoczna w branżach technologicznych, w nich już od kilku lat pracownicy są świadomi tego, że stawianie warunków jest po ich stronie. Lecz taka sytuacja zaczyna mieć miejsce w zupełnie nowych branżach, między innymi w obszarach, w których jeszcze do niedawna warunki dyktowały firmy.

Taka sytuacja będzie dość korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, lecz również dla gospodarki, jaką będzie napędzał odpowiedni wzrost wypłat. Dodatkowo coraz większe znaczenie mają pozapłacowe dodatki, jakimi kusi się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć karnety do obiektów sportowych, prywatną opiekę medyczną czy ubezpieczeniowe pakiety dla pracowników i ich rodzin.

Co ważne, trendy w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w reszcie świata, gdzie obserwowany jest ciągły wzrost bezrobocia. Jak pokazują światowe dane już w bieżącym roku liczba osób pozostających bez pracy może sięgnąć poziomu nawet 200 milionów. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest gorsza koniunktura gospodarcza.

Pomimo opinii licznych osób, rozwój technologiczny i coraz większa automatyzacja nie mają dużego wpływu na wysokość bezrobocia. Takie hasła często się słyszy od dwustu lat, a w dalszym ciągu mimo wykorzystywania ogromnych ilości najróżniejszych urządzeń pracowników nic nie zastąpi. Natomiast rzeczywiście tak jest, że nowoczesne technologie powodują znikanie pewnych profesji i tworzenie się zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnich latach rośnie bardzo szybko, albo korzystają one w bezpośredni sposób z technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku inwestować muszą w swój rozwój i nie obawiać się zmian.

luty 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728